Już po raz czwarty zapraszamy na Wielki Jarmark Czempiński. Tym razem pod hasłem: „Złączeni z Niepodległą. 100. Rocznica odzyskania Niepodległości”.

Jego głównym celem jest uczczenie jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości, ze szczególnym naciskiem na pokazanie udziału mieszkańców ziemi czempińskiej w procesie jej odradzania.

Od godz. 12.00 na czempińskim Rynku będzie można kupić ręcznie robione zabawki, ozdoby, serwetki, biżuterię, poduszki, artykuły kreatywne, miody, kawy, herbaty oraz wiele innych. Nie zabraknie też smacznych potraw i napojów.

W jednej z bram oraz w przestrzeni samego Rynku znajdzie się wystawa. Będzie się ona składać z plansz z opisami wydarzeń oraz biogramów wzbogaconych materiałem ikonograficznym, aktowym ukazującym osoby, wydarzenia i miejsca związane z odzyskaniem niepodległości. Wystawa wzbogacona zostanie eksponatami – militariami, dokumentami, fotografiami i innymi pamiątkami, w tym związanymi bezpośrednio z mieszkańcami Czempinia i okolic.
Ważnym elementem programu Jarmarku będą dioramy, przygotowane przez zaproszonych rekonstruktorów pokazy (np. umundurowania, broni, musztry, itp.), oraz pokaz mody kobiecej od XIX w. do okresu międzywojennego.

Tradycją czempińskich jarmarków są również prelekcje, odbywające się w jednej z bram przy rynku. W tym roku będą one dotyczyły udziału kobiet w walce o niepodległość oraz wydarzeń okresu od przed I wojny światowej do 1922 roku. Na Rynku rozbrzmiewać będzie muzyka, zagrają akordeoniści, będzie można obejrzeć pokaz tańca.

Dla najmłodszych zorganizowane będą warsztaty m.in. tworzenia powstańczych rozetek, trefli, budowy modelu samolotu Albatros, malowania toreb, filcowania, ekologiczne itp.

PROJEKT JEST WSPÓŁFINANSOWANY ZE ŚRODKÓW GMINY CZEMPIŃ.