27.03.2018
ZEBRANIE ORGANIZACYJNE - ZAPROSZENIE
Serdecznie zapraszamy na zebranie organizacyjne Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, które odbędzie się 12 kwietnia 2018 roku (czwartek) o godz. 18.30 w siedzibie, przy ulicy Nowej 2A w Czempiniu. Spotkanie będzie poświęcone działaniom zaplanowanym na rok 2018.

20.02.2018

WYBORY W STOWARZYSZENIU

16 lutego br odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, na którym wybrano nowy Zarząd, w składzie:
Katarzyna Braszak - Prezes
Katarzyna Wieczorek - Wiceprezes
Hanna Terzyk-Ziółkowska - Skarbnik
Agnieszka Świerzewska - Sekretarz
Stanisław Płociniak - Członek Zarządu.

Wybrano także członków Komisji Rewizyjnej:
Mirosław Kąkolewicz - Przewodniczący
Henryk Ciesielski - Sekretarz
Maciej Kuhnert - Członek Komisji.

Nowemu Zarządowi życzymy powodzenia, niegasnącego zapału i pozytywnej energii do działania, skutecznej realizacji ciekawych projektów oraz owocnej współpracy z członkami Stowarzyszenia i społecznością Gminy Czempiń.


10.08.2017

III CZEMPIŃSKA GRA MIEJSKA - POWRÓT DO PRZESZŁOŚCI

Serdecznie zapraszamy do udziału w III Czempińskiej Grze Miejskiej - Powrót do przeszłości. Startujemy 16 września 2017 o godz. 14.00.

30.08.2016

WIELKI JARMARK CZEMPIŃSKI - PRZEMYSŁOWY CZEMPIŃ

Serdecznie zapraszamy na trzeci Wielki Jarmark Czempiński - tym razem  pod hasłem Przemysłowy Czempiń. 25 września br. od godz. 12.30 spotykamy się na czempińskim rynku. Więcej informacji znajdą Państwo w zakładce dotyczącej wydarzenia oraz na profilu Stowarzyszenia na FB (https://www.facebook.com/events/1654346678158455/).

02.06.2016 

WYCIECZKA PO CZEMPINIU

2 czerwca 2016 roku przez blisko dwie godziny oprowadzaliśmy Gości z Węgier (Miasto Badacsonytomaj) i ze Słowacji (Gminy Marcelová) po historycznych zakątkach Czempinia. Podczas wycieczki opowiedzieliśmy o historii, ludziach, ciekawostkach i tajemnicach miasta. Pokazaliśmy też archiwalne zdjęcia. Uczestnicy mieli okazję poznać najciekawsze zakątki - kościół parafialny w Czempiniu, rynek, pałac, kościół p.w. św. Judy i Tadeusza. Odwiedzili również rodzinną piekarnię Państwa Kaczorów.

Więcej zdjęć https://www.facebook.com/SPiSZCz/

24.10.2015

WOLONTARIUSZE NA CMENTARZU EWANGELICKIM

W przygotowania do corocznego udostępnienia dla zwiedzających Cmentarza Ewangelickiego włączyli się uczniowie z klasy II d oraz z Klubu Wolontariusza, który działa przy Gimnazjum im. prof. S. Kielicha w Borowie.

W piękne, sobotnie przedpołudnie, 24 października br. około 40 młodych osób uzbrojonych w grabie, łopaty, taczki i worki zmagało się z jesiennym dywanem liści oraz ze śmieciami (których na szczęście pojawia się coraz mniej). Bardzo dziękujemy za poświęcony czas, zapał i energię włożoną w przywrócenie porządku na tej pięknej nekropolii.

14.08.2015

SPACER PO CZEMPINIU

Dziś przed południem członkowie Stowarzyszenia oprowadzali po naszym mieście grupę uczestników projektu Wakacje na sportowo, realizowanego przez Urząd Gminy w Czempiniu. Podczas niespełna dwugodzinnej wycieczki wspólnie zwiedziliśmy kilka ważnych dla historii Czempinia miejsc. Opowiedzieliśmy o ludziach, ciekawostkach i tajemnicach miasta. Pokazaliśmy też archiwalne dokumenty, zdjęcia, mapy, pamiątki dawnego życia...
Mamy nadzieję, że przekonaliśmy naszą młodzież do tego, że Czempiń jest naprawdę ciekawym miejscem, z bogatą i barwną historią, którą tylko trzeba chcieć dostrzec i odkryć.

Fotorelacja ze spaceru po ważnych dla historii Czempinia miejscach na stronie https://www.facebook.com/SPiSZCz


09.05.2015

WIZYTA KARLA VON DELHAES-GUENTHER

W słoneczne, sobotnie popołudnie 9 maja br. w naszym mieście gościł dr ekonomii Karl von Delhaes-Guenther, potomek rodziny mieszkającej w Czempiniu przez blisko 100 lat. Członkowie Stowarzyszenia oraz prof. dr hab. Ryszard Barczyk z Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, Bogusław Kuik z Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Brodnickiej GNIAZDO i Andrzej Kasprzyk, regionalista z Mosiny rozmawiali z Gościem o historii rodziny von Delhaes, działalności Stowarzyszenia oraz możliwości współpracy (np. pomocy przy pozyskiwaniu archiwaliów dotyczących Czempinia z zasobów uczelni niemieckich). Mieliśmy również możliwość obejrzenia dawnego Czempinia i okolic na starych zdjęciach, przywiezionych przez doktora. Odwiedziliśmy park przy pałacu, którego właścicielami w latach 1847-1945 była rodzina von Delhaes, kaplicę św. Judy Tadeusza oraz cmentarz ewangelicki, na którym pochowani są przodkowie Gościa. Czas spotkania upłynął bardzo szybko…


07.04.2015

GRA MIEJSKA "W CIENIU SZARYCH SZEREGÓW"

2 maja 2015 roku o godzinie 14.00 wystartuje organizowana przez Stowarzyszenie gra miejska z okazji 100 rocznicy urodzin Floriana Marciniaka.

Przez kilka godzin Czempiń będzie swego rodzaju planszą, na której rozgrywane będą zadania, których fabuła została osnuta wokół historii II wojny światowej i życia Floriana Marciniaka.Celem gry jest: przybliżenie faktów z życia Floriana Marciniaka, popularyzacja wiedzy na temat wydarzeń z okresu II wojny światowej na terenie Gminy Czempiń, przypomnienie historii harcerstwa działającego na ziemi czempińskiej oraz osób z nim związanych, a także integracja mieszkańców Gminy.

W grze mogą wziąć udział 3-8 osobowe zespoły, składające się wyłącznie z mieszkańców Gminy Czempiń. Zespoły mogą tworzyć rodziny z dziećmi, znajomi, osoby pełnoletnie lub/i niepełnoletnie (wtedy wymagana jest zgoda rodzica lub opiekuna prawnego, a w przypadku osób poniżej 13 roku życia wymagane jest by przynajmniej jeden z członków zespołu był osobą pełnoletnią). Każdy zespół przyjmuje konspiracyjną nazwę, która nie może być obraźliwa, wulgarna ani też budzić niestosownych skojarzeń.

20.01.2015

WYBORY W STOWARZYSZENIU

15 stycznia 2015 odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia, na którym podsumowano trzyletnią kadencję Zarządu. Jednogłośnie przyjęto również sprawozdania merytoryczne i finansowe z działalności Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej w roku 2014 oraz udzielono Zarządowi absolutorium.

Następnie członkowie Stowarzyszenia wybrali w głosowaniu jawnym nowy Zarząd,
w składzie:
Katarzyna Wieczorek – Prezes
Marcin Ratajczak – Wiceprezes
Zachariasz Przygodzki – Skarbnik
Krzysztof Lange – Sekretarz
Dorota Puto – Członek Zarządu.

Wybrano także członków Komisji Rewizyjnej:
Mirosław Kąkolewicz – Przewodniczący
Henryk Ciesielski – Sekretarz
Stanisław Płocieniak – Członek Komisji.

Ustępujący Prezes Zarządu, Michał Werwiński podziękował za dotychczasową współpracę, podkreślając wielkie uznanie dla członków Stowarzyszenia.

30.11.2014

WALNE ZEBRANIE STOWARZYSZENIA

28 listopada 2014, o godz. 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie członków Stowarzyszenia. W jego trakcie podsumowano działania podjęte w 2014 roku, omówiono bieżące sprawy organizacyjne, wstępne plany działania na rok 2015 oraz podjęto uchwały dotyczące liczby członków Zarządu oraz Komisji Rewizyjnej w kolejnej kadencji.

07.11.2014

ŻYWA LEKCJA HISTORII

6 listopada 2014 w sali gimnastycznej w Szkole Podstawowej w Czempiniu odbyła się uroczystość związana ze Świętem Niepodległości, podczas której członkowie Stowarzyszenia zaprezentowali dzieciom klas 4-6 ubiór żołnierza armii pruskiej i sanitariuszki frontowej a także wygłosili krótką prelekcję nt. mieszkańców Czempinia oraz okolic biorących udział na wszystkich frontach wojny 1914-1918. Mamy nadzieję, że te żywe lekcje historii spotkały się z zainteresowaniem i pozostaną na dłużej w ich pamięci.

03.11.2014

STRACHY WIELKOPOLSKIE NA CMENTARZU EWANGELICKIM

Wzorem poprzednich lat, 1 i 2 listopada Czempiniacy i odwiedzający goście mogli w atmosferze zadumy spacerować alejkami cmentarnymi, które zostały rozświetlone pochodni, zniczami oraz lampionami. Zwiedzający mogli zapoznać się również z opisami i zdjęciami pokazującymi przeszłość i teraźniejszość cmentarza ewangelickiego oraz wykonane prace.Udostępniona została również kaplica cmentarna.

Wieczorem, 2 listopada przy kaplicy cmentarnej odbyło się widowisko plenerowe „Strachy Wielkopolskie”, w którym wystąpili członkowie i sympatycy Stowarzyszenia. Muzykę do przedstawienia na żywo zagrała Kapela Dudziarska z Starego Gołębina, kultywująca tradycję naszych pradziadów grając na dudach wielkopolskich. Inspiracja do przedstawienia została zaczerpnięta z książki Oskara Kolberga „Lud. Jego zwyczaje. W. Ks. Poznańskie”. Naszym celem było pokazanie Polskiego zwyczaju zaduszek, wspomnianego również w utworach Mickiewicza. Przedstawienie przygotowano w opozycji do celebrowanego od kilku lat w całym kraju Halloween. Scenariusz zawierał wątek zaczerpnięty z legendy o Białej Damie, która nawiedziła również czempiński pałac. Przedstawienie spotkało się z dużym zainteresowaniem widzów i zostało przez nich entuzjastycznie przyjęte.

30.09.2014

WIELKI JARMARK CZEMPIŃSKI – 3 KULTURALNY CZEMPIŃ?!

Wielki Jarmark Czempiński – 3 Kulturalny Czempiń?! zorganizowaliśmy 28 września w celu przypomnienia czasów przełomu XIX i XX wieku oraz żyjących tu, podobnie jak w caŁej Wielkopolsce, przedstawicieli trzech kultur (polskiej, niemieckiej i żydowskiej) i religii (katolickiej, ewangelickiej i judaizmu). W organizację tegorocznego wydarzenia aktywnie włączyły się Biblioteka Publiczna w Czempiniu oraz Centrum Kultury Czempiń.

Jarmark przyciągnął tłumy mieszkańców i przyjezdnych. Frekwencji sprzyjała doskonała, słoneczna pogoda i liczne atrakcje jakie czekały na zwiedzających. Na czempińskiem rynku spotkali się artyści, rzemieślnicy, kupcy, rolnicy, rękodzielnicy oraz przedsiębiorcy, aby zaprezentować mieszkańcom naszego regionu i turystom wytwory swojej pracy. Odwiedzający mieli okazję skosztować potraw kuchni polskiej, niemieckiej i zydowskiej, zapoznać się z ofertą twórców, producentów i usługodawców, a także uczestniczyć w procesie tworzenia. Mogli wziąć udział w pokazach, warsztatatach (m.in. obrazki dawnego Czempinia – warsztaty decoupage, wiklinowe cuda-wianki, kwiaty z papieru i bibuły), dawnych grach i zabawach. Towarzyszył nam Skansen Wiejska Zagroda. Ponadto, występy zaproszonych do udziału w imprezie zespołów i artystów przybliżały kulturę trzech narodów i zapewniały wyśmienitą atmosferę. Wystąpili: Czempińskie Towarzystwo Śpiewacze Harfa, Zespół Pieśni i Tańca Żeńcy Wielkopolscy, uczniowie klasy 2C ze Szkoły Podstawowej w Czempiniu, Trio Taklamakan, Koszerne Jaja, Henio Tomczak z zespołem IZOTOP oraz Jaromi zez Ekom.

Bardzo dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyła się Kulturalna Brama, w której odbywały się wykłady: Michała Werwińskiego (nt czempińskich kościołów), Zdzisława Witkowskiego (Kartki z dziejów Kościana), Mikołaja Wojciechowskiego (Żydowska tożsamość w świetle legend o współistnieniu), Jana Pawlickiego (Migawki z dziejów Śmigla), Alicji Kobus (Poznańska Gmina Żydowska), Krzysztofa Budzynia (nt Śremskiego Notatnika Historycznego), Jakooba Ben Nistella (Judaizm a Chrześcijaństwo), Andrzeja Kasprzyka (Elegant z Mosiny), Bogusława Kuika (nt cmentarzy ewangelickich w powiecie śremskim).

W jednej z bram działało jednodniowe muzeum, w którym zgromadzone zostały eksponaty związane z historią CzempInia. Można było zobaczyć miedzy innymi dokumenty, książki, fotografie, ryciny, mapy, kafle ceramiczne wykopane w roku 1992 podczas robót kanalizacyjnym (datowane są na XVI -XVIII wiek), przedmioty codziennego użytku, itp.

Wieczorem na czempińskim rynku zaprezentowano widowisko plenerowe „Stanisław i królewna”, przygotowane przez czempińską młodzież podczas warsztatów teatralnych organizowanych w Centrum Kultury Czempiń w ramach projektu „Słowo i gest inspirowane tradycjami ziemi czempińskiej:, a mającego swoją premieRę przed pałacem w Gorzyczkach.

Na koniec członkowie Stowarzyszenia wcielili się w postaci: Proboszcza, Rabina oraz Duchownego Ewangelickiego i zainscenizowali scenkę fikcyjnej rozmowy na temat życia na ziemi czempińskiej przedstawicieli trzech religii.

Podczas jarmarku została przeprowadzona zbiórka publiczna na realizację działań popularyzujących i upowszechniających historię, tradycję, kulturę i sztukę ziemi czempińskiej w 2015 roku, która przyniosła kwotę 1239,97 złotych.

19.09.2014

LEKCJA HISTORII DLA PRZEDSZKOLAKÓW

W środę, 17 września br., siedzibę Stowarzyszenia odwiedziły dwie grupy przedszkolaków – Sowy i Orły – z Niepublicznego Przedszkola Leśna Rodzinka w Czempiniu. Dzieci wraz z wychowawcami zapoznały się z wystawą „Czempiniacy w Wielkiej Wojnie 1914-1918”. Członkowie Stowarzyszenia, Katarzyna Wieczorek i Michał Szulc opowiadali o I wojnie światowej i udziale mieszkańców ziemi czempińskiej w walkach, pokazywali eksponaty udostępnione przez mieszkańców Czempinia i odpowiadali na pytania dzieci. Po reakcjach widać było, że ta niecodzienna lekcja historii spotkała się z dużym zainteresowaniem.

15.09.2014

CZEMPINIACY W WIELKIEJ WOJNIE

5 września 2014 roku otwarto pierwszą w nowej siedzibie Stowarzyszenia wystawę pt. „Czempiniacy w Wielkiej Wojnie 1914-1918”. Można było na niej zobaczyć między innymi rekonstrukcje okopów, strój żołnierza, jego ekwipunek, dokumenty, zdjęcia, przedmioty codziennego użytku. Na tablicach zawieszonych na ścianach znalazły się opisy dotyczące I wojny światowej oraz udziału w niej mieszkańców ziemi czempińskiej, mapy i fotografie. Otwarciu wystawy towarzyszyła projekcja filmu oraz prelekcja Krzysztofa Lange.

Wystawa otwarta była dla zwiedzających również w inne dni.

Wystawę odwiedzili również uczniowie Gimnazjum w Borowie oraz Szkoły Podstawowej.

21.08.2014

Z WIZYTĄ

19 sierpnia odwiedziliśmy Panią Gabryjele z domu Farulewicz, od której otrzymaliśmy kilkanaście wyjątkowych zdjęć, wśród nich przedstawiające warsztat stolarski ojca Tadeusza Farulewskiego.

01.07.2014

UHONOROWANIE POWSTAŃCA

29 czerwca odbyło się uroczyste oznaczenie grobu Powstańca Wielkopolskiego Pana Antoniego Kiełbasiewicza. Organizatorami wydarzenia byli członkowie Stowarzyszenia oraz Koło Przyjaciół Muzeum Broni Pancernej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu. Inicjatorem ustawienia tablicy był syn Powstańca, Pan Zbigniew Kiełbasiewicz. Do akcji przyłączyli się także: Proboszcz Parafii w Czempiniu Ks. Andrzej Wojciechowski, Pani Burmistrz Dorota Lew Pilarska, Ochotnicza Straż Pożarna z Czempinia oraz licznie zgromadzona rodzina. Ceremonia zamontowania tablicy odbyła się na cmentarzu katolickim w Czempiniu w szczególnym dniu – w 55-tą rocznicę śmierci Powstańca.

Będziemy podejmować starania, aby w przyszłości również groby innych Powstańców zostały w ten sposób oznaczone.

02.05.2014

ZEBRANIE ORGANIZACYJNE

29 kwietnia 2014, o godz. 18.00 w siedzibie Stowarzyszenia przy ul. Nowej 2 odbyło się zebranie członków Stowarzyszenia, podczas którego dyskutowano nad projektami i działaniami zaplanowanymi na rok 2014, w tym w szczególności: organizacja wielkiego jarmarku czempińskiego, kontynuacja rewitalizacji cmentarza oraz przygotowanie i organizacja wystawy.

12.03.2014

WALNE ZEBRANIE STOWARZYSZENIA

10 marca 2014 roku, o godz. 18.00 w salce parafialnej przy parafii Św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyło się Zwyczajne Walne Zebranie Sprawozdawcze członków Stowarzyszenia. W jego trakcie przedstawiono sprawozdania – merytoryczne i finansowe – z działalności Stowarzyszenia za rok 2013, które zostały przyjęte. W dalszej części zebrania omówione zostały przedsięwzięcia zaplanowane do realizacji w kolejnych miesiącach roku.

17.02.2014

KRYPTONIM WOLNOŚĆ

W sobotę, 15 lutego wystawiliśmy drużynę w III edycji gry miejskiej „Kryptonim Wolność”, obywającej się w Kościanie z okazji 95 rocznicy zawarcia Rozejmu w Trewirze. Gra zgromadziła blisko 250 uczestników i ponad 50 rekonstruktorów, aktorów i koordynatorów gry. Spora część Kościana zamieniła się w wielką planszę do gry, po której poruszało się 30 drużyn, kilkunastu korespondentów wojennych. Było fantastycznie, a my przy okazji nabraliśmy dodatkowego doświadczenia i wprowadziliśmy zamieszanie.

13.01.2014

SPISZCZ NA FINALE WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Stowarzyszenie włączyło się w finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy przekazując na licytację trzy komplety gadżetów, specjalne zrobionych na tę okazję oraz jeden z 10 kalendarzy z grafikami Czempinia. Kalendarz kończy serię wychodzącą od 2010 roku. Znajdziemy w nim współczesne grafiki przedstawiające Czempińskie zakłady, urzędu, szkoły itp. Licytację prowadzili Krzysztof Lange i Piotr Mojzykiewicz.

30.12.2013

95 ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO

Czempińskie obchody 95 rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego miały wyjątkową oprawę. Nad miastem powiewały czerwone flagi z białym orłem powstańczym, a w centralnym punkcie Rynku stanął zrekonstruowany obelisk z orłem pruskim na szczycie.

W Bibliotece w Czempiniu odbyło się spotkanie z rodziną generała broni Wojska Polskiego, pochodzącym z Jasienia Kazimierza Raszewskiego i wykład na temat Jego życia. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w prelekcji w mundurach powstańczych.

Od godzin południowych czynny był posterunek powstańczy na parkingu przed kościołem parafialnym, na którym pojawili się żołnierze z powstańczymi rozetkami na czapkach – grupa rekonstrukcji historycznej z Wielkopolskiego Towarzystwa Techniki Militarnej z Wolsztyna wspierana przez członków Stowarzyszenia w wypożyczonych lub własnych mundurach. Przy murze otaczającym świątynię powstało stanowisko bojowe z działem i kuchnia polowa. Odwiedzający mogli zapoznać się z barwą i bronią oddziałów powstańczych, spróbować wojskowego bigosu, grochówki, chleba ze smalcem, otrzymać kotyliony i baloniki z motywem orła powstańczego. Nie zabrakło też ofiarnych kobiet, które wydawały posiłki, a także sanitariuszki gotowej w każdej chwili udzielić pomocy. Mieszkańcy mogli też wysłuchać opowieści księdza Ruszczyńskiego na temat działań powstańców w Gminie Czempiń. Po ulicach miasta przechadzały się patrole powstańcze.

Stowarzyszenie włączyło się również w organizację Mszy św. w intencji powstańców, wystawiając poczet sztandarowy w mundurach powstańczych. Swoje poczty wystawiły również inne organizacje i stowarzyszenia Gminy Czempiń. Masza miała wyjątkową oprawę muzyczną – na organach grał Pan Paweł Szukalski oraz trębacz, wygrywający sygnały powstańcze. O godz. 18.45 w kościele odbył się koncert „Zawsze Wierni Ojczyźnie – gimnazjaliści w hołdzie powstańcom” w wykonaniu czempińskich uczniów.

Po zapadnięciu zmroku odegrano na rynku inscenizację potyczki powstańczej, która mogła mieć w Czempiniu. Dwaj powstańcy zrzucili z obelisku pruskiego orła, a zawiesili powstańcze flagi. Doszło też do potyczki pomiędzy powstańcami i Prusakami. Mieszkańcy wspólnie odśpiewali "Rotę", a na zakończenie wypuścili w niebo kolorowe lampiony.

05.11.2013

ŚWIĘTO ZMARŁYCH NA CMENTARZU EWANGELICKIM

W dniach 1 – 3 listopada cmentarz został udostępniony dla zwiedzających, którzy oprócz spaceru mogli zapoznać się z banerami ukazującymi przeszłość i teraźniejszość cmentarza ewangelickiego oraz wykonane prace. Wzorem zeszłego roku tłumy czempiniaków i gości mogły w atmosferze zadumy spacerować alejkami cmentarnymi, które zostały rozświetlone dziesiątkami pochodni i zniczami. Po raz pierwszy udostępniona została kaplica cmentarna, w której zorganizowano ekspozycję dotyczącą czempińskich nekropolii oraz zaprezentowano odnalezione podczas prac tablice nagrobne. Wiele osób odwiedzających cmentarz doceniało wysiłek włożony w doprowadzenie cmentarza do obecnego stanu.

Zwiedzaniu towarzyszyła zbiórka publiczna na renowację cmentarza, trwająca od 27 października do 9 listopada.

17.10.2013

ZEBRANIE ORGANIZACYJNE

15 października 2013 r. o godz. 18.00 w salce parafialnej odbyło się zebranie organizacyjne Stowarzyszenia, podczas którego omówiono dotychczasowe działania Stowarzyszenia oraz organizację udostępnienia Cmentarza Ewangelickiego.

Podsumowano przebieg gry miejskiej „Z Antonim Jezierskim po Czempiniu”. Omówiono prace na dawnej strzelnicy Bractwa Strzeleckiego (obecnie teren Centrum Kultury) oraz postęp prac na Cmentarzu Ewangelickim. W br. przy wsparciu Gminy Czempiń oraz ze środków Stowarzyszenia odbudowany został brakujący fragment muru od strony północnej oraz mur przy kwaterze na środku cmentarza. Wykonane zostały również wyprawki murarskie przy kaplicy, zabezpieczające mury przed dalszą dewastacją. Zakupiony został grys kamienny do wyłożenia grobów. Od tartaku Racot pozyskano belki na odtworzenie pergoli w kwaterze VA. Poruszono również sprawę odmowy wydania przez parafię ewangelicko – augsburską w Zelowie oraz Gminę Kwilcz nagrobków wywiezionych z czempińskiego cmentarza.

Głównym tematem zabrania była organizacja zbiórki publicznej na renowację cmentarza, która odbywać będzie się w dniach 27 października – 9 listopada oraz udostępnienie cmentarza w dniach 1 – 3 listopada. Podjęto również dyskusję na temat upamiętnienia 95 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Ustalono, że w ramach obchodów zostanie odprawiona Msza Św. w intencji powstańców oraz przygotowany zostanie pokaz grupy rekonstrukcyjnej.

30.07.2013

EKSHUMACJA NA CMENTARZU EWANGELICKIM

W lipcu br. na cmentarzu ewangelickim w Czempiniu ekshumowane zostały szczątki Niemców, którzy zginęli na początku II wojny światowej. Członkowie SPiSZCz odkryli w Cyfrowym Archiwum Czempinia materiały przedstawiające uroczysty pogrzeb Niemców i przekazali informacje o tym Stowarzyszeniu „Pomost”.

74 lata po tamtym wojennym pogrzebie, przy kaplicy na najwyższym tarasie cmentarza ewangelickiego w Czempiniu odnaleziono resztki 16 trumien. Wiele wskazuje na to, że wśród pogrzebanych tu osób byli sami mężczyźni. Odnaleziono przy nich kilka drobiazgów, fragment lusterka ze zdjęciem dziewczyny, obrączkę, zegarek, monety i resztki butów. Odnalezione na cmentarzu ewangelickim w Czempiniu szczątki, podobnie jak te z Gorzyczek zostały pochowane w nekropolii Miłostowo w Poznaniu.

10.07.2013

RAJD ROWEROWY

6 lipca 2013 roku grupa członków Stowarzyszenia wybrała się na rajd rowerowy. Uczestnicy, sześcioro dorosłych, uczeń szkoły podstawowej i trzyletnie dziecko, spotkali się na parkingu przed Pałacem w Czempiniu, skąd wyruszyli w liczącą 47 kilometrów trasę. „Daleko jeszcze? … czyli w stronę Warty i jeszcze dalej” – tak brzmiało hasło rajdu, który prowadził przez Ogieniewo, Iłówiec, Grzybno, Żabno, Krajkowo do Jaszkowa, a potem przez Brodnicę do Czempinia. Po drodze uczestnicy zatrzymywali się, aby podziwiać uroki krajobrazu, zwłaszcza zakola Warty. Dłuższy odpoczynek w Jaszkowie pozwolił zregenerować siły. Około godziny piętnastej, po siedmiogodzinnym rajdzie, uczestnicy dotarli do Czempinia z silnym postanowieniem spotkania się chociażby dopiero za rok.

20.05.2013

EKSHUMACJA W GORZYCZKACH

18 maja br.Stowarzyszenie „Pomost”, zajmujące się ekshumacją żołnierzy pochowanych pod koniec wojny w przypadkowych miejscach przeprowadziło w starym ogrodzie przy kostnicy w Gorzyczkach ekshumację szczątków żołnierza niemieckiego. Działania podjęto na podstawie informacji przekazanych przez członków Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej i historii opowiedzianej przez mieszkanki Gorzyczek.

Szczątki żołnierza, którego tożsamości nie udało się ustalić, zostały zabezpieczone i przewiezione do Poznania. Zostaną pochowane na cmentarzu Miłostowo, gdzie raz do roku odbywa się pogrzeb wszystkich szczątków żołnierzy odnalezionych w różnych miejscach Wielkopolski.

18.05.2013

WIZYTA PROFESORA

16 maja 2013 roku na zaproszenie Katarzyny Braszak gościł w Czempiniu wnuk Gustawa Raszewskiego z Jasienia – pan profesor Augustyn Ponikiewski wraz z małżonką. Na początku wizyty goście zwiedzili Bibliotekę Publiczną, potem spotkali się z przedstawicielami Stowarzyszenia. Przy kawie i słodkim "murzynku" rozmawiano o Jasieniu, a także historii Czempinia i Polski. Niestety czas szybko upłynął. Mamy nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta Państwa Ponikiewskich w Czempiniu. Na zakończenie goście udali się do Oborzysk, gdzie na cmentarzu parafialnym spoczywają dziadkowie pana Profesora.

14.05.2013

I CZEMPIŃSKA GRA MIEJSKA

11 maja 2013 roku we współpracy z Gimnazjum w Borowie i Centrum Kultury Czempiń zorganizowaliśmy Grę miejską „Z Antonim Jezierskim po Czempiniu”. Na jej przeprowadzenie pozyskaliśmy dofinansowanie Urzędu Gminy Czempiń oraz sponsorów.

Gra była adresowana do mieszkańców Gminy Czempiń, a w szczególności osób, które niezależnie od wieku, chciały poprzez rywalizację i zabawę poszerzyć swoją wiedzę o miejscach i wydarzeniach związanych z Antonim Jezierskim. Na starcie pojawiło się 8 drużyn (27 osób).

Przez kilka godzin Czempiń był planszą, na której rozgrywano grę. Jej fabuła została osnuta wokół historii Czempinia końca XIX i początków XX wieku. Główną postacią prowadzącą uczestników poprzez poszczególne miejsca i wydarzenia, wokół których koncentrowały się zadania, był Antoni Jezierski. Zespoły ruszyły na trasy. Zadaniem graczy, przemieszczających się w przestrzeni miasta, było dotarcie (w określonej na mapie kolejności) do wyznaczonych punktów, w których czekali na nich opiekunowie oraz wykonanie zadań. Zmagania wygrywał ten zespół, który wykonał wszystkie zadania i zdobył najwięcej punktów. Dodatkowe punkty przyznawaliśmy za przebranie nawiązujące do epoki – XIX i początek XX wieku. Większość grup pojawiła się na starcie Gry w strojach nawiązujących do wskazanego przez nas okresu. Również opiekunowie punktów przebrali się (pojawił się oczywiście Antoni Jezierski). Po przejściu tras, zespoły docierały na metę Gry, na terenie dawnej strzelnicy. Tam wykonywali ostatnie zadanie – strzelanie do tarczy. Przekazywały również wykonane na trasie zdjęcia wskazanych przez nas obiektów oraz karty zespołu. Po zakończeniu zmagań, jury oceniło plakaty reklamowe przygotowane przez zespoły w Gimnazjum, podliczyło punkty i ustaliło klasyfikację drużyn. Na zakończenie ogłosiliśmy wyniki i wręczyliśmy nagrody. Grę zakończyliśmy wspólnym biesiadowaniem przy ognisku.

25.03.2013

OCALIĆ WSPOMNIENIA

21 marca br. członkowie Stowarzyszenia odwiedzili Pana Gracjana Roszaka. Była to 5 wizyta dokumentująca ludzi związanych z Czempiniem. Pan Gracjan opowiadał między innymi o swoim ojcu Stefanie Roszaku, który uczestniczył walce z bolszewikami w 1920 roku za co otrzymał Virtuti Militari.

10.07.2013

SIEDMIU WSPANIAŁYCH NA SZEŚCIU ROWERACH (II RAJD ROWEROWY)

Lipcowa sobota, piękna pogoda i siedmiu uczestników rajdu, a zdeklarowanych chętnych było sporo… Czyżby członkowie Stowarzyszenia, woleli jednak spędzać soboty mniej aktywnie, czy są tak „zapracowani”, że jeden rajd w roku to zbyt ambitne założenie? A przecież na Walnym Zebraniu twierdzono, że rajd rowerowy to świetna forma integracji członków i sympatyków. Ale pomińmy nieobecnych…

Sześciu dorosłych, jeden uczeń szkoły podstawowej i trzyletnie dziecko to cała rajdowa ekipa, która przemierzyła trasę liczącą 47 kilometrów. „Daleko jeszcze?… czyli w stronę Warty i jeszcze dalej” – tak brzmiało hasło rajdu, który prowadził przez Ogieniewo, Iłówiec, Grzybno, Żabno, Krajkowo do Jaszkowa, a potem przez Brodnicę do Czempinia. Po drodze uczestnicy zatrzymywali się, aby podziwiać uroki krajobrazu, zwłaszcza zakola Warty. Dłuższy odpoczynek w Jaszkowie pozwolił zregenerować siły. Około godziny piętnastej, po siedmiogodzinnym rajdzie, uczestnicy dotarli do Czempinia z silnym postanowieniem spotkania się chociażby dopiero za rok.

(DMP)

12.03.2013

ABSOLUTORIUM DLA ZARZĄDU

12 marca br. w Salce Parafialnej przy Kościele Św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyło się Walne Zwyczajne Sprawozdawcze Zebranie Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej . Głównym celem zebrania było udzielenie Zarządowi Stowarzyszenia absolutorium za rok 2012. Podczas zebrania prezes Michała Werwińskiego oraz wiceprezes Dorota Puto przedstawili sprawozdania: merytoryczne oraz finansowe za poprzedni rok działalności stowarzyszenia. Po wysłuchaniu przedstawionego przez przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Mirosława Kąkolewicza wniosku o udzielenie absolutorium przystąpiono do jawnego głosowania. Walne Zebranie jednogłośnie przyjęło przedstawione sprawozdania udzielając Zarządowi absolutorium . W dalszej części zebrania sekretarz Krzysztof Lange przypomniał o planowanych przedsięwzięciach Stowarzyszenia w przyszłym roku, z których oprócz kontynuacji rozpoczętych działań rewitalizacyjnych na Cmentarzu Ewangelickimna czoło wysuwa się organizacja gry miejskiej pt. „Z Antonim Jezierskim po Czempiniu” oraz „Czempińska Noc Zabytków „. Zebranie zakończyła dyskusja dotycząca planowanej budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy , zastanawiano się również nad większym zaangażowaniem Stowarzyszenia na terenach wiejskich. Poruszono również kwestie udostępniania materiałów zgromadzonych w ramach projektu Cyfrowe Archiwum Czempinia. Prezes Werwiński wskazał, że jedną z form publikacji tych materiałów jest profil stowarzyszenia na portalu "facebook"

10.01.2013

SPOTKANIE PASJONATÓW

Stowarzyszenie Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskej postanowiło rozpocząć nowy rok od spotkania członków-pasjonatów. W salce katechetycznej Domu Parafialnego 16 stycznia br. zebrała się grupa 21 osób. Na spotkanie przybyło dwóch specjalnych gości – pan Krzysztof Budzyń i pan Przemysław Nowaczyk.
Prezes Michał Werwiński, wspierany przez sekretarza Stowarzyszenia Krzysztofa Lange, podsumował rok działań. Powodów do dumy było wiele – 33 tablice informacyjne, renowacja cmentarza ewangelickiego, Wielki Jarmark Czempiński, strona internetowa, obecność na Facebooku, rajd rowerowy, czy integracja z historią. Zebrani członkowie poznali plany Zarządu na nowy rok, a lista była długa – kontynuacja renowacji cmentarza ewangelickiego, uzupełnienie tablic, zorganizowanie gry miejskiej i Czempińskiej Nocy Zabytków. Zaplanowano również rajd rowerowy i pieszy górski. Poza tym obecny rok uczyniono rokiem Antoniego Jezierskiego i postanowiono pamiętać o 65 urodzinach nieżyjącego już Józefa Świątkiewicza i wadze powstania wielkopolskiego.
Przybyli członkowie Stowarzyszenia żywo dyskutowali, a ich postawa napawała entuzjazmem. W rozmów włączył się pan Krzysztof Budzyń – historyk-regionalista, wydawca Śremskiego Notatnika Historycznego, jego redaktor naczelny i równocześnie autor tekstów. Wszyscy zebrani dostrzegli w osobie pana Budzynia pasjonata nie tylko ziemi śremskiej, ale całego regionu, do którego należy również Czempiń. Drugi gość pan Przemysław Nowaczyk dał się poznać zebranym jako wielki miłośnik i znawca Leonarda Durczykiewicza.

21.11.2012

PIERWSZY Z SERII WYKŁADÓW

HISTORIA BLIŻEJ MIESZKAŃCÓW

Stowarzyszenie postanowiło zaprosić panią mgr Renatę Sobczak-Jaskulską z Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu, aby przedstawiła zainteresowanym mieszkańcom Czempinia prelekcję zatytułowaną „Korony manierystyczne czempińskiej figury Marii z Dzieciątkiem”. Spotkanie odbyło się 18 listopada 2012 roku o godzinie 16.00. w Kościele Parafialnym św. Michała Archanioła. Zainteresowani mieszkańcy, zarówno Czempinia, jak i gminy mieli okazję obejrzeć zdjęcia i rysunki koron, a także fotografie tematycznie związane z omawianym zagadnieniem. Wysłuchali on również obszernego wykładu przedstawiającego badania złotniczo-jubilerskie, którym zostały poddane korony, a także poznali wyniki poszukiwań heraldyczno-genealogicznych.
Wykład zapoczątkował serię spotkań, których celem jest przybliżenie mieszkańcom historii ich miasta i gminy. Praktycznie każde naznaczone historią miejsce może stać się motywacją do spotkania. Figura Marii z Dzieciątkiem na pewno stanowi istotną inspirację, podobnie jak obrazy z czempińskiego kościoła. W różnych zakamarkach Czempinia i nie tylko drzemie jeszcze sporo pamiątek, które – zeskanowane - mogłyby zasilić CYFROWE ARCHIWUM CZEMPINIA. Czy tak się stanie zależy wyłącznie od życzliwości samych mieszkańców. Dorota Maria Puto

05.11.2012

PRZEBUDZONA PRZESZŁOŚĆ

Dzień Wszystkich Świętych. Cmentarz ewangelicki w Czempiniu. Pierwszy raz po wielu latach z otwartą bramą. Kwestujący członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, czekająca na wpisy Kronika cmentarza i banery przedstawiające historię czempińskich cmentarzy od grobów z czasów Cesarstwa Rzymskiego po cmentarz katolicki.
Już to wystarczyło, aby na cmentarzu pojawili się zainteresowani mieszkańcy Czempinia i okolicznych wiosek.
Godzina osiemnasta. Wzdłuż alejek zapłonęły pochodnie a na grobach znicze. Ten widok w sposób szczególny zapraszał do spaceru po tej zabytkowej tarasowej nekropolii. I rzeczywiście czempińskie rodziny, często ponownie, przybyły na cmentarz.
Wpisy do Kroniki cmentarza przekonują, że praca członków Stowarzyszenia, która rozpoczęła się w marcu br. i trwała praktycznie nieprzerwanie do końca października miała sens. Podziw, uznanie, wzruszenie, słowa podziękowania to najczęściej powtarzające się wpisy. Pozostaną one zachętą do dalszej pracy, mającej na celu kompleksową renowację nekropolii. Również hojność zwiedzających, która zaowocowała imponującą kwotą 2.759,11 zł, pozwoli na dalsze konstruktywne działania.
Banery, które poza wiadomościami o miejscowych cmentarzach, stanowiły również swoistą dokumentację fotograficzną, zostały przeniesione do Biblioteki Publicznej im. Czesława Przygodzkiego i tam pozostaną do 30 listopada. Wystawa „Cmentarz poewangelicki i inne miejsca pochówków na terenie Czempinia” ma przybliżyć mieszkańcom całej gminy dzieje ich nekropolii. Dorota Maria Puto

28.10.2013

JESIENNA I ZIMOWA ODSŁONA

Kolejne dwa sobotnie przedpołudnia – 20 i 27 października br. młodzież Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha spędziła na terenie cmentarza ewangelickiego. Piękna jesienna pogoda w pierwszą z sobót zachęcała do pracy. Uczniowie oczyszczali alejki, usuwali krzaki, zbierali śmieci i gałęzie, a także zajęli się zarośniętymi nagrobkami. Wśród sprzątających pojawili się gimnazjalni wolontariusze pod opieką pani Ewy Wendzińskiej. Poza entuzjazmem do pracy, wszystkim dopisywały humory, osłodzone pączkiem i soczkiem. Zdecydowanie niesprzyjająca aura nie odstraszyła grupy zapaleńców, którzy przystąpili w kolejną sobotę do walki z liśćmi. Z minuty na minutę znikały one z alejek i nagrobków, chociaż silny wiatr próbował zniweczyć wysiłki. Operatorzy taczek mieli mnóstwo pracy, a bardziej niecierpliwi napełniali liśćmi ogromne worki. Cieszy fakt, że młodzi ludzie już pytają o wiosenne porządki na cmentarzu i wykazują gotowość do pracy. Wśród uczniów, którzy włączyli się w prace porządkowe należy wymienić obecnych w obie soboty i pracujących najdłużej Zacharego Tuliszkę, Wiktora Mamysa i Adama Gubańskiego, a także Justynę Michalczyk i Eryka Kowalczyka. Poza tym do grona uczniów, którzy odpowiedzieli na apel o pomoc Stowarzyszeniu Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej należą: Krzysztof Peda, Kamil Wacławek, Zuzanna Braszak, Krystyna Garstka, Beata Antkowiak, Witold Łukaszewicz, Barbara Szczepaniak, Klaudia Urbaniak, Dorota Kaczmarek, Beata Zapart, Weronika Chrzanowiecka, Sara Lehmann, Zofia Ratajczak, Wojciech Bielawa, Paulina Zielińska, Justyna Walorek, Leszek Konieczny i Zuzanna Borowiak. Budujący jest również fakt, że w pracę włączyła się trójka absolwentów – Joanna Braszak, Anna-Maria Puto i Jakub Werwiński. Dorota Maria Puto

03.10.2012

MŁODZIEŻ GIMNAZJALNA PRACUJE

W sobotni ranek 13 października grupa dziesięciu uczniów z klasy II e i pięciu uczniów z klasy IIIf, pod opieką nauczycielki Doroty Marii Puto, pojawiła się na Cmentarzu Ewangelickim w Czempiniu.

Piękna pogoda, entuzjazm młodych ludzi i przyniesione narzędzia przyniosły budujący efekt. Młodzież wygrabiała liście, oczyszczała alejki i nagrobki, zbierała śmieci i gałęzie. Oczyszczony fragment cmentarza to dopiero początek. Młodzież planuje regularnie pojawiać się w soboty na terenie unikalnej nekropolii i pomóc Stowarzyszeniu Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej w przygotowaniu cmentarza na dzień 1 listopada. Na kolejną sobotę planowane jest młodzieżowe pospolite ruszenie. Zobaczymy z jakim odzewem się spotka. DMP

24.09.2012

MŁODY CZŁOWIEK POTRAFI

W ramach corocznej akcji SPRZĄTANIA ŚWIATA grupa uczniów z klasy III f 21 września br. pod opieką wychowawcy pani Ewy Lecyk i wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, polonistki pani Doroty Marii Puto udała się na Cmentarz Ewangelicki w Czempiniu.
Od kwietnia br. na tym terenie trwają prace porządkowe członków Stowarzyszenia. Dotychczas pomocą służyła młodzież w ramach działalności Szkolnego Klubu Wolontariusza. Teraz przyszła kolej na „niezrzeszonych” uczniów. Młodzi ludzie przystąpili do działania z takim entuzjazmem i energią, że zaskoczyli prawdopodobnie nie tylko opiekunów, ale i samych siebie.
W mgnieniu oka wszyscy zaopatrzyli się w sprzęt. W tym duża zasługa uczniów mieszkających w pobliżu cmentarza. Grabie, szpadle, taczki, miotełki i różne przydatne do walki z chwastami narzędzia. Pojawił się nawet wałek do ubijania trawy, tym razem pomógł utwardzić główne alejki. Młodzież pozbierała śmieci i zebrała gałęzie. Grabiła wcześniej zrekultywowane alejki, a przede wszystkim - z największym chyba entuzjazmem – podeszła do oczyszczania mogił, które zaczęły zarastać zielskiem.
Najbardziej budujący jest fakt, że uczniowie tej klasy postanowili pojawić się na cmentarzu jeszcze w październiku, aby pomóc przygotować obiekt na ŚWIĘTO ZMARŁYCH.
Dorota Maria Puto

12.09.2012

UHONOROWANIE ZWYCIĘZCY

W czerwcu młodzież z Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie uczestniczyła w konkursie na logo Wielkiego Jarmarku Czempińskiego. Wyniki zostały ogłoszone na stronie internetowej Stowarzyszenia Miłośników i Sympatyków Ziemi Czempińskiej w połowie lipca. Zwycięzcą konkursu został uczeń aktualnie klasy trzeciej Krzysztof Peda. To jego logo najtrafniej połączyło przeszłość z teraźniejszością. W trakcie uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego wiceprezes Stowarzyszenia Dorota Maria Puto wręczyła nagrodę zwycięzcy, a także dyplomy, będące podziękowaniem za udział w konkursie. Otrzymali je – Beata Antkowiak, Krystyna Garstka, Tomek Tomaszyk i absolwent Jakub Mikołajczak. DMP

24.07.2012

KONKURS NA LOGO ROZSTRZYGNIĘTY

Na zebraniu Zarządu Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej w dniu 16 lipca br. zostało wybrane logo Wielkiego Jarmarku Czempińskiego. Konkurs ogłosiło Stowarzyszenie na początku czerwca dla uczniów Gimnazjum w Borowie. Logo miało nawiązywać do czasów nadania Czempiniowi przez Zygmunta Augusta prawa odbywania jarmarków. Projekt mógł zostać wykonany w wersji elektronicznej lub plastycznej. Spośród pięciu prac Zarząd wybrał projekt ucznia trzeciej klasy gimnazjum Krzysztofa Pedy (logo 2) . To logo – zdaniem komisji – najlepiej odzwierciedla ideę jarmarku. Nagroda - bon podarunkowy wartości 200 zł - zostanie wręczony zwycięzcy w trakcie uroczystego rozpoczęcia roku szkolnego. Zarząd postanowił też wyróżnić prace: Beaty Antkowiak i Jakuba Mikołajczaka (symbol 3) nagroda - PenDrive o pojemności 2 GB. Podziękowania otrzymają również pozostali uczestnicy konkursu: Krystyna Garstka i Tomasz Tomaszyk.(DMP)

02.07.2012

FIGURA Z GORZYCZEK

Dnia 18 czerwca 2012r. grupa SPISZCZOWSKICH poszukiwaczy odnalazła tajemniczą figurę zakopaną w parku w Gorzyczkach. Kiedy Agnieszka, Irena i Marek Świerczewscy zdobyli informacje na temat owej postaci, natychmiast postanowili zawiadomić o tym resztę Stowarzyszenia.Po otrzymaniu odpowiednich pozwoleń ,oddelegowano kilka osób, które miały pomóc w wydobyciu. Byli to: Michał i Martyna Szulc, Zachariasz Przygodzki oraz Marcin Ratajczak. Późnym popołudniem dotarli na miejsce i natychmiast postanowili działać. Po niedługim czasie figura ujrzała światło dzienne. Okazało się, że to kamienny posąg, przedstawiający mężczyznę - najprawdopodobniej jest to postać należąca do grona Świętych lub Błogosławionych. Figurę oczyszczono, zabezpieczono i przewieziono w bezpieczne miejsce. kolejna akcja SPISZCZ zakończyła się pomyślnie.(MSZ)

Jeżeli ktoś ma informację skąd pochodzi figura i ma zdjęcia prosimy o kontakt

28.06.2012

NOWE ODKRYCIA NA CMENTARZU EWANGELICKIM

Trwają prace porządkowe na cmentarzu Ewangelickim w Czempiniu, w których uczestniczą członkowie stowarzyszenia i wolontariusze. Wygląd cmentarza powoli dzięki pracy wszystkich zaangażowanych osób zmienia się, uprzątnięte zostały wszystkie alejki na dolnym tarasie cmentarza oraz wiele grobów. W trakcie prac spod warstwy ziemi i liści wydobywane są zapomniane ślady historii Czempinia. W maju br. Przy płocie od strony ul. Żeromskiego odkryty został grobowiec burmistrza Czempinia Juliusa Vende (1824 – 1891) pochowanego wraz małżonką. Kolejnym interesującym znaleziskiem jest połowa tablicy nagrobnej pastora miejscowej parafii ewangelickiej Ottomara Wiedemanna (1817-1892). Ostatnim sensacyjnym odkryciem jest płyta nagrobna kolejnego burmistrza Roberta Schwarzkopfa (1858 – 1894). Oprócz wspomnianych znalezisk z ziemi wyłoniły się również inne płyty nagrobne i elementy nagrobków. Niestety wiele z nich jest porozbijanych i porozrzucanych po terenie cmentarza co utrudnia skompletowanie całości i identyfikacje grobów z których pochodzą. Dużym ułatwieniem byłoby dysponowanie archiwalnymi fotografiami cmentarza w szczególności wykonanymi w okresie międzywojennym, dlatego jeśli dysponujecie Państwo takim zdjęciami prosimy o kontakt. O odnalezieniu i zabezpieczeniu nowych tablic poinformowano Wielkopolski Urząd Ochrony Zabytków Delegatura w Lesznie, który pozytywnie ocenił prowadzone przez Stowarzyszenie prace.

Zobacz więcej w galerii

29.05.2012

JUŻ 17 TABLIC W CZEMPINIU

Po uzyskaniu stosownych pozwoleń na ulicach Czempinia pojawiły się kolejne tablice. Budynek szkoły stanie się teraz bliższy jego uczniom, a wiele osób przypomni sobie , w którym miejscu znajdowała się Synagoga. Przybliżona została również postać Antoniego Jezierskiego. Kolejne ulice zyskały informacje, wśród nich 24 stycznia, Ratuszowa, Długa, Dezyderego Chłapowskiego , Józefa Wybickiego i Floriana Marciniaka.
Tablice skłaniają mieszkańców Czempinia do chwili refleksji, do zastanowienia się nad przeszłością. Są doskonałą okazją dla turystów do poznania naszego miasta. Realizują priorytetowe założenie Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, mianowicie popularyzację wiedzy historycznej i kulturowej o naszym regionie. (dmp)

24.05.2012

MŁODZIEŻOWE WSPARCIE

Kolejna sobota upłynęła zaangażowanym członkom Stowarzyszenia na cmentarzu ewangelickim. Tym razem otrzymali oni młodzieżowe wsparcie. Wolontariusze z Gimnazjum im. prof. Stanisława Kielicha w Borowie wraz z opiekunem panią Katarzyną Matyją przystąpili do prac porządkowych, ucząc się jednocześnie historii regionu i szacunku do przeszłości.
Środkowa alejka cmentarza została skrupulatnie oczyszczona i uporządkowano groby od strony Poznańskiego Przedmieścia. Poza tym sześć grobów doczekało się wydobycia z zapomnienia.
Przed członkami Stowarzyszenia jeszcze dużo pracy, ale cieszą dotychczasowe efekty i zainteresowanie mieszkańców. Stowarzyszenie ma nadzieję, że w trakcie dalszych prac porządkowych chętnych do pracy będzie przybywało. (dmp)

20.05.2012

TRZEJ PANOWIE K., CZYLI TRZY NOWE TABLICE

W sobotnie popołudnie 19 maja br. pojawiły się kolejne trzy tablice informacyjne. Tym razem ulice Kuczmerowicza, Kiełczewskiego i Komorowicza otrzymały historyczny komentarz. Już teraz każdy będzie wiedział, że Stanisław Kuczmerowicz to czempiński patriota, odznaczony Krzyżem Niepodległości, a Karol Kiełczewski - zasłużony proboszcz naszej parafii, zaangażowany w działalność społeczną patriotą. Przechodząc ulicą Maurycego Komorowicza będziemy dumni, że z Czempiniem związał się pionier polskiej wulkanologii, a także geolog, podróżnik, pisarz i kompozytor.
Kolejne tablice sukcesywnie będą pojawiały się na terenie miasta i gminy, przybliżając mieszkańcom i turystom nasz region. (dmp)

16.05.2012

Prace porządkowe na cmentarzu ewangelickim

PRZESZŁOŚĆ WYŁANIA SIĘ Z ZAPOMNIENIA…

Zwyczajem stały się sobotnie spotkania członków Stowarzyszenia na terenie cmentarza ewangelickiego. Prace porządkowe przebiegają wielopłaszczyznowo i zdają się nie mieć końca. W pierwszej części cmentarza pojawiły się już oczyszczone alejki, które eksponują zielony gąszcz, w którym ginie pierwsza część nekropolii. Istnieje jednak oczyszczony fragment, mianowicie dokładnie posprzątano i odkryto groby znajdujące się na dolnym tarasie od strony ulicy Żeromskiego. Alejka i schody wiodące na taras z kaplicą zachwycają swym wdziękiem i pokazują uroki górnego tarasu, również uporządkowanego. Prace porządkowe wzbudzają zainteresowanie mieszkańców Czempinia, którzy uważają, że tak kiedyś piękne miejsce powinno powrócić do dawnej świetności. Przeszłość jednak pozostawiła trwałe ślady. Mamy mimo to nadzieję, że powoli uda się przywrócić urok temu miejscu. Apelujemy także do członków Stowarzyszenia i mieszkańców Czempinia o włączenie się w prace porządkowe. POZWÓLMY PRZEMÓWIĆ PRZESZŁOŚCI! (dmp)

30.04.2012

PIERWSZE WIDOCZNE EFEKTY

Sobotnie przedpołudnie 28 kwietnia br. członkowie Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej spędzili pracowicie na terenie cmentarza ewangelickiego. Tym razem priorytetem było oczyszczenie głównych alejek na dolnym tarasie. Przy pomocy glebogryzarki przywrócono wygląd alejkom, które teraz wymagają jeszcze dokładnego wygrabienia, zresztą już zapoczątkowanego. Poza tym schody i murek z poręczą na drugim tarasie pojawiły się w całej okazałości. Podniesiono następny odkryty pomnik. Powoli zaczynają wyłaniać się kolejne – zapomniane przez czas – nagrobki. Cieszy fakt, że w pracę na cmentarzu włączyło się również młode pokolenie, niebędące członkami Stowarzyszenia. Uczniowie Gimnazjum w Borowie Jakub Werwiński i Jakub Bugajewski pokazali, że młodzież z własnej inicjatywy również potrafi pracować. Ekipą bardzo prężnie zaangażowaną w prace porządkowe są członkowie Stowarzyszenia z Borowa i Gorzyczek.
Miłym akcentem było pojawienie się pana Zakrzewskiego z grochówką. W ten oto sympatyczny sposób wzmocnił, zmęczonych pracą i pogodą, członków Stowarzyszenia. Mamy nadzieję, że kolejne wielkie sprzątanie odbędzie się w jeszcze liczniejszym gronie. (DMP)

28.04.2012

WALNE ZWYCZAJNE ZEBRANIE SPRAWOZDAWCZE SPISZCZ

Dnia 23 kwietnia 2012 r., o godz. 18:00 odbyło się Walne Zwyczajne Zebranie Sprawozdawcze Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. Głównym jego celem było przyjecie sprawozdań: merytorycznego i finansowego z działalności Stowarzyszenia za rok 2011. Najpierw powołano komisję skrutacyjną, a następnie odczytano sprawozdanie merytoryczne, które jednogłośnie przyjęto. W dalszej kolejności przedstawiono sprawozdanie finansowe za rok 2011, również jednogłośnie zostało ono przyjęte. Na zebraniu zreferowano plan działania na 2012 rok, czyli kontynuację rozpoczętych inicjatyw. Oprócz renowacji Cmentarza Ewangelickiego w Czempiniu, ustawienia tablic informacyjnych na terenie miasta i gminy oraz organizacji Wielkiego Jarmarku Czempińskiego z okazji 450 rocznicy nadania przez Króla Zygmunt Augusta prawa odbywania jarmarków, zaplanowano także rajd rowerowy. Odbędzie się on 26 maja br. pod hasłem „Po drogach i bezdrożach Gminy”. Przy tej okazji kierownicy projektów zreferowali dotychczas podjęte, jak i planowane działania. Zarówno plan działania, jak i plan finansowy, zostały jednogłośnie przyjęte.

17.04.2012

PIERWSZE EFEKTY

Tym razem pogoda okazała się sprzymierzeńcem członków Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. W sobotnie południe 14 kwietnia br. grupa piętnastu osób przystąpiła do kolejnych prac porządkowych na Cmentarzu Ewangelickim w Czempiniu.
Poszły w ruch grabie, łopaty i taczki . Znaleziono jeszcze sporo śmieci. Poza tym zebrano połamane gałęzie i przystąpiono do oczyszczania ścieżek. Pojawił się już pierwszy uporządkowany nagrobek. Generalnie pracy jest niezmiernie dużo i Stowarzyszenie ma nadzieję, że w prace porządkowe włączą się mieszkańcy Czempinia. Wszystkim powinno bowiem zależeć na odrestaurowaniu tej nekropolii, należącej to unikatowych w skali Wielkopolski.(DMP)

07.04.2012

ŚLADY PRZESZŁOŚCI NA ULICACH CZEMPINIA

Jeszcze przed Świętami Wielkanocnymi pojawiły się pierwsze tablice informacyjne. Postacie Leonarda Durczykiewicza i Czesława Przygodzkiego, a także Hotel Ertel’s to pierwsze z trzydziestu trzech już przygotowanych tablic, które pojawią się w Czempiniu, a także Borowie i Gorzyczkach. Stowarzyszenie realizuje w ten sposób statutowe założenie o popularyzacji wiedzy historycznej, architektonicznej i kulturowej ziemi czempińskiej.

Tablice przybliżające znane, jak również zapomniane budynki Czempinia i okolic oraz osoby trwale wpisane w historię naszego miasta mają nie tylko stanowić żywą lekcję historii dla mieszkańców naszej Gminy, ale także stać się atrakcją turystyki pieszej i rowerowej.
Teraz pozostaje tylko śledzenie kolejnych miejsc, w których tablice się pojawią. Przeniosą one czytających, również dzięki starym fotografiom, w dalszą i bliższą przeszłość. (DMP)

31.03.2012

PIERWSZE PRACE NA CMENTARZU EWANGELICKIM

W sobotę 31 marca br. o godzinie 10:00 rozpoczął się pierwszy etap prac związanych z renowacją Cmentarza Ewangelickiego w Czempiniu. Ponieważ cmentarz jest obiektem zabytkowym, niezbędne było uzgodnienie planowanych prac z Urzędem Ochrony Zabytków. Pod koniec marca br. otrzymaliśmy od Urzędu Gminy zgodę na wejście i uporządkowanie terenu cmentarza. Jednocześnie zostaliśmy poinformowani, że Urząd Gminy uzyskał zgodę na usunięcie z cmentarza krzewów oraz siewek drzew. Będzie ono możliwe dopiero jesienią z powodu rozpoczynającego się okresu lęgowego ptaków. Decyzje te pozwoliły przeprowadzić pierwsze prace na cmentarzu, polegające na uprzątnięciu śmieci, które zostały posegregowane i sukcesywnie będą wywożone z terenu nekropolii. Wejście na cmentarz stanowiło też okazję do zaplanowania dalszych prac W następnej kolejności usuniemy opadłe gałęzi oraz oczyścimy aleje cmentarne. W pracach tych niezbędny będzie udział wolontariuszy, dlatego wszystkich chętnych już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych pracach zaplanowanych na sobotę 14 kwietnia br. na godzinę 10:00.

28.02.2012

PRELEKCJA DLA CZŁONKÓW STOWARZYSZENIA?

24 lutego br. w Muzeum Historii Miasta Poznania odbyła się prelekcja Renaty Sobczak-Jaskulskiej pt. „Korony manierystyczne z figury Marii z Dzieciątkiem w zbiorach Muzeum Sztuk Użytkowych”. W sali Ratusza zasiedli prawie wyłącznie członkowie Stowarzyszenia. Przed wykładem wszyscy z olbrzymim zainteresowaniem obejrzeli korony, wyeksponowane w szklanej gablocie.
Prelegentka przedstawiła historię nabycia koron przez Muzeum, a także w sposób niezwykle szczegółowy omówiła materiały, z których korony zostały wykonane, jak również zapoznała słuchaczy ze specjalistyczną analizą. Jednoznacznie stwierdziła, że półkorona z głowy Marii jest dziełem mistrza, natomiast korona z głowy Dzieciątka artysty o mniejszych zdolnościach. Bardzo ciekawym fragmentem wykładu było omówienie kreacji biżuteryjnych i przedstawienie przykładów inspiracji z polskich i europejskich ozdób. Prelekcję wzbogacił pokaz slajdów przedstawiający zdjęcia, a także zachowane rysunki eksponatów.
Po oficjalnej części spotkania nastąpiła interesująca rozmowa z prelegentką, która skupiła się szczególnie wokół kwestii tajemniczego zniknięcia koron z czempińskiego kościoła. Ten problem spróbują rozwikłać członkowie Stowarzyszenia, jeżeli uda się im dotrzeć do dokumentów z przełomu XIX i XX wieku. DMP


23.02.2012

ZEBRANIE ZWYCZAJNE - OMÓWIENIE PROJEKTÓW

23 lutego 2012 r. o godz. 18:00 w Domu Parafialnym przy Kościele Św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyło się pierwsze w tym roku Zebranie Zwyczajne Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. Z dumą możemy stwierdzić, że było to pierwsze zebranie od czasu reaktywacji Stowarzyszenia, które nie zostało zdominowane przez sprawy organizacyjne, a jego głównym celem było przygotowanie się do realizacji projektów. Na wstępie omówiliśmy działania, które członkowie Stowarzyszenia podjęli od czasu poprzedniego zebrania. Za sukces możemy uznać uprawomocnienie się zmian w Zarządzie Stowarzyszenia oraz w statucie, uruchomienie strony internetowej oraz zakończenie innych formalności, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania. Zdaliśmy również relację ze spotkania przedstawicieli Stowarzyszenia z Burmistrzem Gminy Czempiń, podczas którego zaprezentowaliśmy nasze projekty i dyskutowaliśmy nad współdziałaniem z Samorządem w zakresie ich realizacji. W dalszej części zebrania omówiliśmy projekty, które będziemy w najbliższym czasie realizować.
Przede wszystkim zamierzamy przystąpić do wieloletniego projektu renowacji Cmentarza Ewangelickiego w Czempiniu. Jego zwieńczeniem stanie się odrestaurowanie kaplicy cmentarnej, w której siedzibę znajdzie Centrum Trzech Kultur, prezentujące wielokulturowe dziedzictwo miasta i okolic. W najbliższym czasie realizacji doczeka się projekt zamontowania tablic informacyjnych. Ukażą one historyczne miejsca na terenie miasta i gminy oraz przybliżą sylwetki patronów ulic, związanych z naszym regionem. Kolejnym projektem będzie organizacja 30 września br. Wielkiego Jarmarku Czempińskiego z okazji 450-lecia nadania przez króla Zygmunta Augusta przywileju odbywania jarmarków. Stanie się on okazją do integracji lokalnej społeczności, środowisk twórczych i przedsiębiorców wokół tradycji odbywania jarmarków. Stowarzyszenie będzie również prowadziło prace zmierzające do wydania w przyszłości kompleksowej monografii poświęconej historii Czempinia i okolic. Ze szczegółami naszych przedsięwzięć można zapoznać się w dziale „Projekty”
W trakcie Zebrania powołaliśmy do życia zespoły robocze, które będą koordynować i wykonywać prace związane z poszczególnymi zadaniami. Omówiliśmy również kwestię komunikacji wewnątrz Stowarzyszenia i sposób powiadamiania członków o planowanych działaniach. Wskazano konieczność rozwieszania plakatów w różnych punktach miasta oraz okolic, a także odczytywania komunikatów o zebraniach podczas ogłoszeń parafialnych po niedzielnych Mszach Świętych.


30.12.2011

WALNE NADZWYCZAJNE ZEBRANIE - ZMIANA STATUTU

29 grudnia 2011 roku, w salce katechetycznej przy parafii pod wezwaniem Św. Michała Archanioła w Czempiniu odbyło się Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej. Najważniejszym zadaniem Walnego Zebrania było uchwalenie zmian w Statucie Stowarzyszenia. W wyniku głosowania uchwalono nowy Statut

  • Ustawienie tablic informacyjnych przybliżających sylwetki patronów ulic (związanych z Czempiniem) oraz rysy historyczne obiektów na terenie Gminy;
  • Renowacja cmentarza ewangelickiego w Czempiniu;
  • Organizacja jarmarku na 450 lecie nadania praw przeprowadzania jarmarków dla Miasta Czempinia;
  • Stworzenie Wirtualnego Muzeum Historii Czempinia.

17.11.2011

SPiSZCz REAKTYWACJA

17 listopada 2011 roku odbyło się Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia Przyjaciół i Sympatyków Ziemi Czempińskiej, na którym zdecydowano się wznowić działalność. Zebraniu przewodniczył Prezes Zarządu Bolesław Ratajczak. Z powodu wygaśnięcia kadencji dotychczasowego Zarządu Stowarzyszenia i Komisji Rewizyjnej, przeprowadzono wybory do władz Stowarzyszenia.